Aki vonzó, az egészségesebb is?
Természetesen mindenki számára más és más a szép, a szexi, mégis van egy közös többszörös: mi lehet a fizikai vonzerő legfontosabb összetevője, és mit árul el – párkapcsolati esélyeinken kívül – egészségi állapotunkról?
Az idők hajnalán
Az izmok a védelmi képességre engednek következtetni, ezért férfiaknál egy erős, izmos testalkat már önmagában eldöntötte a kérdést, hogy vonzó-e vagy sem – legalábbis az idők hajnalán. De mit nézhettek már évezredekkel ezelőtt a férfiak a nőkön? A női izmokat valószínűleg nem, annak sem kereshették a jelét, hogy mikor termékeny a nő, hiszen a női peteérés rejtetten zajlik, nincs külső jegye.
Mire alapozhatott egy férfi a nő kiválasztásakor?
Őseink a női testben a testzsír eloszlása alapján választottak párt, mai terminussal élve a derék-csípő arányra támaszkodva. Már a TV és festmények korszaka előtt is ez volt a meghatározó a párválasztás és sikeres utódnemzés kapcsán – minél jobb a hozott anyag, annál jobb dolog készülhet belőle.
Hogy a mellekre tippelt?
Nos, a mellek mérete sokszor nincs összhangban a női termékenység potenciállal, ezért a korai nőiségben a mellméret nem volt lényeges. De természetesen a mai szemmel felmért (és erősen az amerikai média által befolyásolt) vonzerőnek már a kebel dússága, formássága, feszessége, szimmetriája is kiemelt eleme.
A női ideál és a biológia
A z eddigi felmérések alapján sokféle ízlés, nagy szórás tapasztalható a mellméreteket illetően. Egy kutatás azt is kimutatta, hogy a karcsú de mellben erősebb hölgyek termékenysége magasabb (vagyis a mellméret kombinálva az ideális csípő-derék aránnyal) – így hát mégiscsak van abban valami erősen biológiai, hogy miért is tarol olyan sikerrel a TV-ből, reklámokból ránk mosolygó női ideál.
A tökéletes egyensúly száma a 7
A fizikai vonzerő tehát számos elemből tevődik össze, de elsősorban a női és férfi testfelépítés határozza meg, hogy milyen vonzalmak alakulnak ki, hogy mire kapjuk fel a fejünket. Az, hogy egy nőnek körte alakja van, vagy egy férfinak V formájú a felsőteste, nagy súllyal bírnak a tetszési indexben.
Mi a női vonzerő titka?
A női vonzerő évezredes történetének kutatásában a tudósok régi és új festményeket, illusztrációkat vetettek össze. Hogy mi lett az eredmény? Nos, a testsúly sokat változott, ingadozott az idők folyamán, de a derék-csípő arány csak kismértékben tért el az évszázados divattrendekben.
A derék-csípő arány
Rubens dús női idomainak hasonló csípő-derék arányuk volt, mint Bridget Bardot-nak vagy Scarlett Johanssonnak. Az elmúlt évtizedekben pedig a Playboy hasábjain 0,68-ról 0,71-re nőtt a derék-csípő arány, míg az amerikai szépségverseny győzteseit nézve 0,72-ről csökkent 0,69-re. Az orvostudomány 0,7-ben állapította meg az optimális arányt.
Egyik alma, másik körte
Az emberi testfelépítés alapvetően vagy alma vagy körte (tudományos nevén a gynoid és android alkatok), számos alváltozattal.
A hormonok fontos szerepet játszanak a test felépítésében
A férfi testalkat jellemzően alma, mivel a tesztoszteron megakadályozza a combon történő zsírlerakódást, helyette a ”hasra gyúr”. Ezzel szemben, a női testalkat a körte formáját követi. A női ösztrogén hormon ugyanis épp fordítva működik, mint a férfi hormon, és inkább a combokra irányítja a zsírhalmozást, nem a hasra (hát ezért is nehéz nekünk az alakformálás!).
Terhesség idején
A combban tárolt zsírtartalékokat a nők a terhesség kései szakaszában ill. a gyermekgondozás során égetik el (természetesen őseink nem ültek a TV előtt egy fél csomag keksszel a kezükben).
Mi történik a várandós nő testével?
Terhesség idején jelentősen megnő a derék-csípő arány, jelezve a hím példányoknak, hogy a nő most nem elérhető. Vagyis az ideálisan alacsony derék- és csípőméretek már messziről mutatták a férfiaknak, hogy alkalmas-e egy nő párzásra vagy sem.
Egészséges a csípő-derék aránya?
A tudomány mai állása szerint az alma testalkatú férfiak hajlamosabbak a megbetegedésre, mint a körte alkatú nők. Túlsúlyról a férfiak körében a 0,9-es arány fölötti értékeknél beszélünk, de a 0,9-es, és közvetlenül az alatti értékek a legideálisabbak a férfiak számára (csökkent prosztata- és hererák eséllyel).
Nőknél 0,8 felett magas a cukorbetegség kialakulásának veszélye
A túlsúly határértéke a nők esetében 0,85 (szintén túlsúlyt mutat a 30 fölötti testtömegindex). Az optimális érték a 0,7, ami optimális ösztrogén értéket sugall, kisebb hajlammal a diabéteszre, a petefészekrákra, valamint a szív- és érrendszeri betegségekre.
Számítsa ki, Ön hajlamos-e cukorbetegségre
A cukorbetegség veszélyének kalkulálásához az alábbi adatok a mérvadók: nőknél már a 0,8 fölötti arány (!), míg férfiaknál az 1-es arány.
Hogyan számoljuk ki a derék-csípő arányt?
Álljon egyenesen, összetett lábfejekkel, mint a tornasorban, de lazábban. A derék-csípő arány mérése nyugalmi állapotban történik, kilégzés után. Természetesen ruhán keresztül torzulnak az eredmények, ezért olyan kevés ruhát viseljen, amennyit tud.
Pontosan mérjen
Mérje meg a derékbőségét a legkisebb ponton: ez általában a köldök fölött van, majd a csípőbőségét a legszélesebb ponton. Figyeljen arra, hogy a mérőszalag a padlóval párhuzamos legyen.
Ossza el a derékbőséget a csípőbőséggel
Amennyiben az egészségtelenebb tartományba esik csípő-derék aránya, kezdjen el fokozatosan megszabadulni az extra kilóktól a saját egészsége érdekében.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: