A gyermekkori alvászavarok gyakran a nem megfelelő alvási szokások kialakításával, illetve a lefekvéssel és az elalvással kapcsolatos félelemmel függnek össze. A problémák állandósulása ugyanakkor érzelmi nehézségek tünete is lehet.
Számos gyermek küszködik alvászavarral. Néhány példa:
Pihe-puha gyermek paplan és párna szettek
A kisgyermekek fejlődésében meghatározó jelentőségű az ún. szeparációs félelem, és minthogy a lefekvés minden kisgyermek számára a szülőtől való elválást jelenti, egyes gyermekek mindent elkövetnek azért, hogy elkerüljék ezt a helyzetet. Ha szülőként következetesen betartjuk a lefekvési időt, és pontos esti rutint alakítunk ki, nagy lépést tettünk afelé, hogy ezeket a problémákat elkerüljük.
Általános tapasztalat, hogy a csecsemőknek az etetés és a ringatás segít az elalvásban; amikor viszont a gyermek kilép a csecsemőkorból, a szülőknek arra kell törekednie, hogy a baba evés és ringatás nélkül is el tudjon aludni. Ellenkező esetben később, egyedül, már nagyon nehezen lesz képes erre.
A gyermekkori rémálom viszonylag gyakori, inkább lányokra jellemző jelenség, többféle életkorban is előfordul. A gyermek gyakran emlékszik rémálmaira, melyekben rendszerint komoly veszélyek fenyegetik. Egyes esetekben a rémálom olyan súlyos és gyakori is lehet, hogy az a pihentető alvást már akadályozza.
Csodálatos pamut gyermek ágyneműk! Maya a méhecske, Violetta, Mia, Verdák, Lego…
A lidércnyomás (más néven éjjeli rémület), az alvajárás, és az álomban való beszéd az úgynevezett “paraszomniás” alvási rendellenességek viszonylag ritka csoportját alkotják.
A lidércnyomás más, mint a rémálom. Előfordulásakor a gyermek magánkívül kiabál, és bár látszólag ébren van, zavartan viselkedik, és nem vesz tudomást környezetéről. Ez általában a 4. és a 12. életév között fordul elő először.
Az alvajárók ugyanúgy járnak-kelnek, mintha ébren lennének, de valójában álmodnak, és ezért akár komoly veszélybe is kerülhetnek. Az alvajárás tipikusan a 6. és a 12. életév között szokott megjelenni.
Családon belül a lidércnyomás és az alvajárás egyaránt ismétlődést mutat, mindkettő fiúknál gyakoribb, és a legtöbb esetben egyetlen alkalommal fordul elő, vagy csak ritkán ismétlődik. Ha viszont egyetlen éjszaka többször, vagy heteken át minden éjjel jelentkezik, illetve ha hatással van a gyermek napközbeni viselkedésére, akkor gyermekpszichiátriai segítség is szükségessé válhat. Az alvászavarok kezelésére ma már sokféle terápia áll rendelkezésre.
Inverz alvás (az ébrenléti és alvási időszak felcserélődése) tizenéveseknél fordulhat elő, és a napi tevékenységben is zavarokat okozhat. Alvászavart eredményezhetnek ezenkívül a különböző kedélybetegségek, a poszttraumás szindróma, a tudatmódosító szerek használata, a hiperaktivitás és a szorongás.
Szerencsére a gyermekek nagy része a hétköznapi alvási problémákat és a komolyabb alvászavarokat (paraszomnia) egyaránt kinövi. Tartósabb probléma esetén a gyermekorvos vagy közvetlenül a gyermekpszichiátriai szakrendelés felkeresése jelent megoldást.
www.paplanshop.hu – nyári paplan, párna, ágytakaró a családnak
www.alampa.hu – varázslatos gyermekszobai lámpák